PÉČE O CHAMELEONA

 

Péčí o chameleona nemyslíme jen krmení a čištění terária, ale celkové podmínky chovu, aby se náš chameleon měl dobře a nic mu nechybělo. Tady je pár bodů, které bychom měli dodržovat, aby chameleon nestrádal.

 

KRMENÍ A VITAMÍNY

Mladé chameleony v potravě nijak neomezujeme a zajistíme jim dostatečné množství pestré potravy, aby dobře rostli a byli silní a zdraví. Velikost nabízené potravy však přizpůsobíme úměrně k velikosti chameleona - potrava by neměla být větší než šířka tlamičky. Krmení můžeme podávat buď vypuštěním do terária nebo vytvoříme krmítko - zavěsíme nebo položíme vysokou misku, ze které hmyz nevyleze a chameleon si chodí lovit do ní. Také je možné krmit z pinzety nebo ruky, ale já osobně nejsem zastáncem tohoto typu krmení, protože mi to nepřijde přirozené. Krmení z ruky je dobré akorát v případě, když potřebujeme podat nějaká léčiva nebo je zvíře slabé a potřebujeme mít přehled kolik toho snědlo. Dospělým jedincům můžeme udělat v krmení pauzu a nechat je třeba den nebo dva v týdnu o hladu. Dávkování potravy musí být, ale také přizpůsobeno zdravotnímu stavu jedince. Mladým i dospělým chameleonům nezapomínáme obalovat hmyz vitamíny a minerály.

 

ROSENÍ, PITÍ,  VLHKOST A VĚTRÁNÍ

Tyto body spolu úzce souvisí. Hlavním důvodem rosení je, že chameleon z porosených listů a větví pije. Nejvíce pijí mláďata a samice po snůšce, dospělí chameleoni pijí jen občas /párkrát v týdnu/. Podle toho i rosíme terárium - mláďatům každý den minimálně 1x, starším 1x a dospělým chameleonům stačí několikrát do týdne. Zároveň ale hlídáme vlhkost, abychom z terária neudělali ,,skleník,,. Ideální vlhkost v teráriu se pohybuje kolem 40% - 60%  po porosení samozřejmě vystoupá, neměla by být ale stabilně vyšší než 70%. To už je pro chameleona nevhodné. Odvětrání musí být řešeno tak, aby v teráriu neustále cirkuloval čerstvý vzduch, ale pozor na průvan.

 

SVĚTLO

Osvětlení terária je důležité, protože jím simulujeme přirozené podmínky. Aby se náš chameleon cítil dobře musíme mu zajistit - světlo, teplo a UVB záření. Svítíme celý den v létě zhruba 12 hodin a v zimě kolem 10ti hodin denně. V létě, když je teplo tak tepelné žárovky /zářivky/ necháme klidně vypnuté abychom chameleona ,,neuvařili,,. Také je důležité pokud máme všechna osvětlení v teráriu přizpůsobit větve tak, aby se chameleon o žárovky /zářivky/ nepopálil. Terarijních osvětlení je na trhu celá řada např. Repti Glo, Solar Raptor, Reptistar atd. a dokonce už jsou k sehnání osvětlení kombinovaná UVA+UVB v jednom.

Teplo - pro výhřev terária použijeme žárovku /zářivku/, která je k tomu přímo určená, protože simuluje i denní spektrum světla s UVA zářením. V nouzi můžeme použít i obyčejnou žárovku /zářivku/ s dostatečnou watáží. Co se umístění týká upřednostňuji umístění dovnitř terária. Pokud je terárim opravdu malé lze jí dát i nad terárium nad odvětrávání.

UVB záření - je v teráriu velice důležité a nesmí chybět, protože nahrazuje sluneční záření a pomáhá při tvorbě vitamínu D a následnému vstřebávání vápníku. Zdroj UVB můžeme do terária nainstalovat pomocí žárovky, zářivky nebo výbojky a měl by být uvnitř terária, protože přes sklo záření nepronikne. Aby bylo UVB záření kvalitní a dostačující je potřeba zhruba každých 6 - 9 měsíců zdroj vyměnit za nový /záleží na typu a výrobci/.

Světlo - pokud máme v teráriu dostatek tepla, ale pořád málo světla /týká se spíš velkých terárií pro víc jedinců/ pomůžeme si pomoci ještě klidně obyčejnou žárovkou /zářivkou/ nebo ,,led páskem,,. Tu můžeme umístit dovnitř nebo i nad terárium. 

 

 

TEPLOTA

Teplotu bychom se měli snažit přizpůsobit prostředí, ze kterého chameleon pochází. V teráriu by teplota neměla být všude stejná, musíme vytvořit různé ,,teplotní zóny,, aby si chameleon mohl vybrat jaká teplota mu v dané chvíli nejlépe vyhovuje. Musí mít možnost se vyhřát i ochladit.

V dolní části terária by se teplota měla pohybovat okolo 24°C, ve střední části mezi 25 - 28°C a v horní části nad 29°C. Pod výhřevným místem může být teplota klidně kolem 35°C, aby se měl chameleon kde vyhřát.

V teráriu musíme zajistit i simulaci nočních teplot a jejich pokles. V noci může teplota poklesnout ke 20 - 18°C.

 

ČIŠTĚNÍ TERÁRIA A DEZINFEKCE

Údržbu terárira můžeme rozdělit na denní, týdenní, měsíční. K dennímu čištění patří vybírání exkrementů, odstaňování mrtvé potravy a výměna vody. Týdně např. omýváme a leštíme skla a odstraňujeme ze skla vodní kámen. Každý měsíc uděláme ,,generálku,, omyjeme rostliny a větve a je-li potřeba terárium vydezinfikujeme. K čištění patří ještě také výměna substrátu, který můžeme vyměnit zhruba po třech měsících. Pokud chceme mít jistotu, že v substrátu nejsou žádní nezvaní hmyzí návštěvníci můžeme ho klidně přepéct v troubě, i když to nutné není.

K čištění nikdy nepoužíváme žádnou chemii, stačí voda s octem nebo přípravky určené přímo do terárií např. BioClen nebo Reptix Terraclean nebo k dezinfekci Wipe Out 1.

 

DOVOLENÁ

Tím, že si pořídíme chameleona se určitě nemusíme vzdát dovolené. Akorát musíme pořešit, jak o něho bude během naší nepřítomnosti postaráno, protože brát ho s sebou je nesmysl. V první řadě musíme zajistit svícení a teplo - to nám vyřeší časový spínač. Pokud jedeme na 3-5 dní není co řešit, dáme do terária nebo krmítka více potravy a něco zeleného /jako potravu pro hmyz/ a chameleon se obslouží sám. I když by třeba praskla žárovka těch pár dní to bez problémů zvládne. Pokud jedeme na déle jak 5 dní je lepší se domluvit s někým kdo nám bude chodit chameleona krmit - nemusí chodit každý den, ale klidně ob den nebo ob dva dny, má to výhodu že při krmení ,,opatrovník,, zvíře rovnou zkontroluje jestli je na pohled v pořádku, porosí terárium nebo vymění prasklou žárovku atd. Musíme ale všechno předem připravit /mít dostatek hmyzu, vitamíny/ a také dát ,,opatrovníkovi,, přesné instrukce /např. kdy rosit, co v čem kdy obalovat atd/.

 

STARÝ CHAMELEON

Tak jako je potřeba věnovat zvýšenou péči mláďatům, platí to i u starých jedinců. Starší jedinci bývají náladoví, mohou jim začít selhávat orgány - horší zrak, špatné vystřelování jazyka, zhoršený pohyb. V tomto případě je krmíme z ruky a krmení omezíme na ob den až ob dva dny. Nezapomínáme jim dávat napít a pokud možno je nikam nepřemísťujeme. Starý chameleon pospává i přes den a často slézá na zem, protože má slabý úchop a dělá mu problém udržet se na větvi. Pokud nemá viditelné bolesti dožije si v klidu sám.