CHAMELEONI

 

Vítejte na našich stránkách, kde bychom vám rádi představili naše chameleony a poskytli vám o nich a jejich chovu co nejvíc informací. Doufáme, že se vám stránky budou líbit, budou pro vás přínosem a zodpoví vám všechny otázky ohledně pořízení a péče. Pokud by vám na stránkách něco chybělo, nebo byste měli nějaký dotaz neváhejte nám napsat, rádi vám odpovíme a vaše postřehy popřípadě doplníme.

Chameleoni nás fascinují již celkem dlouhou dobu, jsou to překrásná jedinečná zvířata. Po zkušenostech s několika jednotlivci, které jsme chovali jen jako ,,mazlíčky,, jsme se rozhodli pro jejich chov.

V současné době chováme chameleony jemenské /Chamaeleo calyptratus/ a v letošním roce bychom rádi chov rozšířili o další druhy těchto úžasných zvířat.

 

CHAMELEONI

 

Říše živočichové animalia
Kmen  strunatci chondrata
Podkmen obratlovci vertebrata
Třída plazi reptilia
Řád šupinatí squamata
Podřád ještěři sauria
Čeleď chameleonovití chamaeleonidae
Podčeleď chameleoni chamaeleoninae

 

Chameleoni jsou skupina ještěrů z čeledi chameleonovitých. Je jich více jak 150 druhů a jsou to velmi zajímavá zvířata. Domovem pro chameleony jsou nejrůznější oblasti: pouště, polopouště, savany, nížinné i horské deštné lesy až do nadmořských výšek 4500 m. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích.

Pro svou výjimečnost jsou často chováni v teráriích, kde při správné péči jsou celkem nenároční chovanci, ale při nedodržení podmínek chovu bývají následky často tragické.

 

VZHLED CHAMELEONA

OČI

Chameleoní oko je svou stavbou nejdokonalejší v celé živočišné říši a je spolu s jazykem jeho nejdůležitějším orgánem. Oči jsou na bocích hlavy ukryty v polokulovitých vypouklých víčkách. Oko a víčko jsou srostlé a to spolu se silnými očními svaly způsobuje pohyblivost oka. Chameleon může své okolí sledovat v širokém rozsahu, vertikálně může otáčet očima o 90° a horizontálně o 180°. Jediné místo kam chameleon nedohlédne je mrtvý bod za hřbetem. Každé oko se  pohybuje nezávisle na sobě a obrazy se neslučují dohromady mozek vyhodnocuje každý samostatně. Při hledání potravy chameleon kouká každým okem zvlášť a teprve když chce vystřelit jazyk, zamíří oběma očima. Zajímavou vlastností oka je, že aniž by se chameleon pohnul dokáže se na objekt dívat z několika různých úhlů.

 

JAZYK

Chameleoní jazyk je dalším z jeho jedinečných znaků. V klidu je dutý a uložený v hltanu, a když chameleon spatří kořist naplní se tekutinou. Jazyk je vystřelován stahem kruhového svalstva jazyka a stahy svalu, který spojuje jazylku s hrudním košem. Konec jazyka je rozšířený a nachází se na něm sliznice s lepkavým sekretem, který pomáhá při uchopení kořisti. Vystřelení jazyka, uchopení kořisti a zpětné zatažení zpět do úst je velice rychlé a většina potravy je proti tomuto lovení bezbranná. Jazyk často přesahuje délku celého těla samotného chameleona, někdy je dokonce dvakrát delší než jeho tělo. Jazykem chameleoni vnímají vůni i chuť.

 

KONČETINY

Chameleoní končetiny jsou uzpůsobeny k životu na větvích a keřích tím, že mají prsty srostlé v jakési ,,kleštičky,,. To zaručuje pevné uchopení větvičky a stabilitu těla při lovu. Na noze mají srostlé tři prsty a dva prsty. Na předních končetinách jsou na vnější straně dva prsty a na vnitřní straně tři. Na zadních nohou je to naopak. To umožňuje chameleonovi stejné rozložení sil při uchopení. Končetiny jsou celkově dlouhé, štíhlé, ale silné, a velmi pohyblivé v ramenním a kyčelním kloubu.

 

OCAS

Chameleoní ocas je přibližně stejně dlouhý jako tělo. Když se ocas utrhne nebo jinak poraní, není schopen regenerace. Při šplhání po stromech slouží jako dodatečná pátá končetina, je chápavý a v klidu nebo ve spánku je spirálovitě stočený.

 

ZBARVENÍ A CHOVÁNÍ

Chameleoní zbarvení a chování spolu úzce souvisí. Podle zbarvení těla lze poznat, jak se chameleon cítí, jakou má náladu a slouží i k domluvě mezi chameleony, při namlouvání, u samic vyjadřují chuť k páření, či graviditu, barvy hrají i důležitou roli při obhajování teriroria, když se potkají dva samci atd. Změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 sekundy. Podle zbarvení lze často u dospělých jedinců rozeznat i pohlaví - samci jsou většinou jasněji a pestře zbarvení, samice jsou spíše nenápadné.  Největším mýtusem ohledně chameleonů je, že mění barvu podle prostředí. To není úplně pravdou, změnu barvy ovlivňuje ještě mnoho dalších faktorů jako jsou emoce, nálada, teplota, intenzita a spektrum světla, denní doba, roční období, zdravotního stav atd. Barevné spektrum je mimořádně pestré, ale ne každý chameleon se může vybarvit do jakékoliv barvy – každý druh má svou paletu barev. U většiny druhů převládají všechny odstíny zelené, hnědé a černé barvy. Jiným druhům zase nedělá problém se vybarvit i do žluté, oranžové, modré a fialové barvy. Změnu barvy pokožky vyvolávají chromatocyty umístěné ve třech vrstvách v podkožní tkáni – první vrstva jsou žluté a červené buňky, druhá vrstva modré a bílé a třetí vrstva černé. Tyto buňky mají výběžky, které se rozšiřují nebo mění svoji velikost a přibližují se nebo oddalují od pokožky, která je průhledná, a proto jsou přes ní tyto barevné buňky vidět. Když je chameleon naštvaný, tak se nafukuje, aby ukázal, že je velký a vybarví se do nejtmavších odstínů zelené, hnědé a černé. Když spí, tak je naprosto uvolněný a vybarví se do nejsvětlejších odstínů zelené. Při vyhřívání se na slunci se zpravidla vybarvuje do hnědých odstínů, protože hnědá přijímá daleko lépe teplo než zelená.

 

NÁMLUVY

Chameleoní samec se při namlouvání před samičkou předvádí, vystavuje své krásné zbarvení a vybarvuje se do všech barev, kterých je schopen, aby samičku uchvátil. Ukazuje svoji krásnou kresbu a trhavými pohyby se pomalu k samičce přibližuje. Pokud se samička vybarví do tmavých barev dává tím najevo neschopnost se pářit nebo nezájem. V opačném případě se jí sameček dvoří a pokusí se o spáření. Samotné páření se několikrát opakuje, trvá asi 10–30 min a po úspěšném spáření většinou začíná být samička agresivní a samečka od sebe odhání.