KOUPĚ CHAMELEONA

 

Pořizovací cena by neměla být na prvním místě nebo rozhodujícím ukazatelem od koho mládě koupit /nekupujeme přeci ,,salám na večeři,, ale živého tvora a společníka na několik let/navíc všechno potřebné vybavení k jeho chovu nás bude stát mnohem víc než samotný chameleon. Cena by se měla pohybovat v průměru podle stáří nebo velikosti mláďat. Určitě není důvod zbytečně přeplácet, ale také naopak velmi nízká cena většinou nese rizika.

Mějme na paměti, že pořizovací cena pokrývá z největší části investici /krmení, vitamíny, osvětlení/ spojenou s odchovem a s péčí o mládě a tudíž mládě za pár korun nebude mít rozhodně ty samé podmínky jako mládě dražší.

Pokud tedy máme vše připraveno a zařízeno můžeme přejít ke koupi našeho chameleonka. Tím se nabízí otázka zda si pořídit samečka nebo samičku. Pokud neuvažujeme o chovu a chceme jen jednoho ,,mazlíka,, je lepší sameček. V porovnání s nenápadnou samičkou u něho budeme moci obdivovat jeho velikost, krásné barvy, velkou přilbu a hlavně se nám dožije podstatně delšího věku než samička. Samičky jsou nenápadné většinou s pár odstíny zelené a hnědé a hlavně u nich musíme počítat s rizikovými neoplodněnými snůškami.

Co se stáří týká můžeme koupit chameleonky od úplných miminek a vypiplat si je, což ale nedoporučuji, protože do 3 měsíců věku jsou velmi choulostiví a nemusí se nám to povést. Doporučila bych kupovat mláďata + -3 měsíční, která už jsou rozkrmená a nejsou tak choulostivá. Samozřejmě lze koupit mláďata i starší nebo už rovnou ,,puberťáky,,.

Pokud váháme ohledně povahy tak ta s pohlavím vůbec nesouvisí je to naprosto individuální - ,,mazlíci,, nebo ,,protivové,, mohou být jak samec tak i samice.

 

ODKUD CHAMELEONA KOUPIT

Od chovatele - tato varianta mi přijde jako nejvhodnější, můžete si vybrat z víc mláďat, která máte čas si pořádně prohlédnout, zjistit jak reagují, jestli baští a hlavně vidíte celý chov a jeho podmínky. Opravdový chovatel vám návštěvu nikdy neodmítne naopak bude rád, že se zajímáte, poradí vám, zodpoví vám všechny dotazy a tím pádem bude mít jistotu, že půjde jeho ,,miminko,, do dobrých podmínek. Většinou s vámi i po koupi bude chtít zůstat v kontaktu. Chovatelé většinou mají své odchovy na webových stránkách, nebo inzerují na různých inzercích /nejznámější jsou asi ifauna, bazoš, trh zvířat/ popřípadě jezdí na různé teraristické burzy.

Na burze - většinou na ní jezdí právě chovatelé, bohužel se může stát, že natrefíme i na ,,chovatele,, kterému jde spíš o peníze než o zvířata a to se pak většinou projeví na jejich zdravotním stavu.

Ve zverimexu - tato možnost je celkem diskutabilní, záleží určitě na daném zverimexu, protože né všechny zverimexy by měly mít možnost prodávat živá zvířata. Pokud pominu cenu /která je mnohem vyšší než u chovatele, protože je spojena s mnohými dalšími náklady na péči o zvíře + marži/ záleží také na podmínkách v jakých zvíře žije, zda má potřebné osvětlení a hlavně jaké informace je prodavač schopný o podmínkách chovu a potřebě zvířete poskytnout. Když dostaneme všechny potřebné informace a je vidět, že prodavač ví o čem mluví, nabídne pomoc pokud byste si s něčím nevěděli rady pak je o zvíře nejspíš dobře postaráno a není důvod ho nekupovat, jestliže ale dostaneme informace typu pořiďte mu fontánu nebo mlhovač ať má pořádnou vlhkost, o UVB a vitamínech se ani nezmíní, terárium také nebude nic moc, nebo ho bude sdílet ještě s jiným plazem pak bych v žádném případě takové zvíře nekupovala /ani z lítosti, na jeho prázdné místo přijde okamžitě další ,,chudáček,,/

 

NA CO SI DÁT PŘI KOUPI POZOR

Pokud ještě nemáme žádné zkušenosti s koupí zvířete je potřeba si při výběru ohlídat vizuální zdravotní stav a kondici abychom měli jistotu, že si domů přineseme zdravého jedince.

- zdravé zvíře -  je čilé a aktivní s adekvátními reakcemi /při manipulaci se může nafukovat, otvírat tlamku, snažit se utéct nebo kousnout/, bez problémů se pohybuje, nemá otoky na nohách, má rovné nožky a ocásek, otevřené a dobře pohyblivé oči a je vidět, že je dobře živené

- zvíře nekupovat pokud - je apatické bez zájmu o okolí, je nepřiměřeně hysterické /pravděpodobnost dlouhodobého stresu/, má zapadlé oči nebo s nimi špatně pohybuje, neohrabaně se pohybuje, je malátné a padá, třesou se mu nohy nebo je má zesláblé, nemůže se chytnout větvičky, má oteklé klouby, křivé nožky a ocásek, na omak má měkkou přilbu, nebo je celkově nějak pokřivěné, je vyhublé a viditelně slabé

- cena - měla by se pohybovat v rozmezí průměru, příliš výhodné nízké nabídky nemusí být vždy to pravé a většinou zakrývají nějaký problém, důležité je pořídit si zdravé zvíře

 

JAK A V ČEM CHAMELEONA PŘEPRAVIT

Na přenos chameleona nám postačí obyčejná plastová krabička odpovídající velikosti s děrovaným víčkem a větvičkou uvnitř, aby si měl chameleonek na co vlézt. Také záleží na období, ve kterém si zvíře kupujeme, takže je rozdíl v transportu letním a zimním.

v létě - největší pozor musíme dát na přehřátí, zajistíme v krabičce dostatečné větrání a pokud jedeme autem nezaponeme pořádně větrat, abychom chameleona nepřehřáli a ,,neuvařili,,

v zimě - největší pozor musíme dát na podchlazení a vystavení zvířete nízkým teplotám což může zapříčinit podchlazení nebo zápal plic v nejhorším případě i smrt, krabičku s chameleonem pečlivě do něčeho zabalíme a strčíme pod bundu, mikinu, nebo dáme do termoboxu a pospícháme co nejrychleji domů, na teplotní šok stačí i přenos na kratinkou vzdálenost /z auta na parkovišti do bytu/

 

PO PŘÍCHODU DOMŮ

Když už domů chameleonka dopravíme, přendáme ho opatrně do terária a necháme ho v klidu vše prozkoumat. Krmení zkusíme nabídnout druhý den, ale může se klidně stát, že o potravu nebude den nebo dva jevit zájem. Také nesmíme zapomenout dopřát mu minimálně dva až tři týdny na rozkoukání. Do terária chodíme jen kvůli krmení, čištění a rosení. Po uplynutí této doby se pomalu můžeme začít snažit navazovat s naším chameleonkem nějaký kontakt.