CHAMELEON JEMENSKÝ - Chamaeleo calyptratus

 

Chameleon jemenský nepodléhá registraci CITES /je mu udělena výjimka/

 

VÝSKYT

Chameleon jemenský se vyskytuje v horských a podhorských oblastech Saudské Arábie a Jemenu v nadmořské výšce mezi 1200-2000 m n.m. Je to stromový živočich žijící ve větvích stromů, keřů nebo sukulentů. Den většinou tráví ve výšce 1-3 m nad zemí, na noc se přemísťuje do nejvyšších větví.

 

POPIS

Chameleon jemenský patří mezi velké druhy chameleonů. Roste v průběhu celého života nejvíc ale v prvním roce. Samec dorůstá do délky až 65 cm a váží mezi 200-300g. Samice jsou výrazně menší dorůstají do délky 45 cm a váží 80-130g. V období březosti samice na váze přibývá.

Chameleon má širokou tlamu a nezávisle na sobě pohyblivé oči, hlavu samců zdobí nápadná přilba, která může být u dospělého samce až 8 cm vysoká.

Sluch chameleonů je velmi špatný, spoléhají se hlavně na oči, které jsou společně s jazykem nejdůležitějším orgánem. 

Hrdelní hřeben je dobře vyvinutý, tvoří ho kostnaté šupiny. Při rozrušní a námluvách ho samci napřimují.

Tělo je bočně zploštělé a nohy mají prsty srostlé v ,,kleštičky,, které umožňují bezproblémový pohyb ve větvích. Prsty jsou opatřené silnými drápy.

Ocas je dlouhý a chápavý, často je používán jako pátá noha.

Základní barva kůže je zelená, která se v závislosti na různých faktorech mění ze světle citronově žluté přes zelenou do jednolité tmavě olivové. Zelená základní barva je přerušována pruhy a skvrnami žluté a hnědé. Nerozmnožující se samice a mladí chameleoni mají obvykle jednotnou zelenou barvu se skvrnami v bílé barvě. Rozmnožující se a březí samice jsou velmi temně zelené s modrými a žlutými skvrnami. Výraznost těchto znaků závisí na několika faktorech, mimo jiné na zdraví, náladě a teplotě těla ještěra. Dlouhodobě tmavá nebo naopak světlá barva může značit zdravotní problém. Nezaměňovat ale s chameleonem který se vyhřívá - ten je také tmavý, aby lépe absorboval teplo a navíc má zploštělé tělo. Naopak pokud je chameleonovi horko chladí se tím, že otevře tlamku. Barvou chameleoni pouze neimitují prostředí, aby splynuli, ale hraje důležitou roli při komunikaci např. svými barvami chameleon vyjadřuje svou náladu, samice chuť k páření, graviditu, u samců hrají barvy důležitou roli při obhajování teritoria atd.

Chameleon je samotářské zvíře. Samce musíme chovat vždy jednotlivě jsou velice teritoriální. Samice je možno mít samostatně nebo i ve skupině, měly by být ale přibližně stejně velké. Pokud chceme chovat víc jedinců můžeme buď odděleně, nebo pokud máme dostatečně velké členité zavětvené terárium s dostatkem rostlin můžou být i v páru nebo ve skupině. 

Chameleoni jsou velice žraví, dlouhým jazykem lapají hmyz i drobné obratlovce, jako jsou ještěrky nebo mláďata drobných savců. Jazykem vnímají vůni i chuť. Dospělí přijímají občas i rostlinnou potravu.

Pohlaví lze určit poměrně lehce. U dospělých jedinců poznáme pohlaví pohledem - samci jsou větší, barevnější, mohutnější a mají vysokou přilbu, samičky jsou menší, drobnější s malou přilbičkou. U mláďat která ještě nejsou vybarvená lze pohlaví určit podle zadních nohou - samci mají vzadu na zadních nohách výrůstky tzv. ostruhy, které jsou patrné hned od narození.

Samice pohlavně dospívají v šesti až sedmi měsících, samci o něco později.

Období páření připadá v přírodě na září a říjen. V zajetí se chameleoni páří celoročně a samice může mít až 3 snůšky za rok. Samec se při páření předvádí krásným zbarvením a nafukováním, samotný akt trvá asi 5 minut.

Chameleon jemenský je vejcorodý, za 20-45 dní po spáření samice vyhrabe jamku a snáší 30-70 vajec, která zahrabe. Mláďata se líhnou za 150-180 dní a ihned po vylíhnutí jsou samostatná. Rychle rostou a jako všichni plazi svlékají svou kůži. Kůži nesvlékají vcelku, ale po částech. Aby proběhl svlek vpořádku je třeba chameleona rosit. Čím je chameleon starší tím méně častěji se svléká.

Při dobré péči se samci chameleonů dožívají až 6ti let, samice žijí 3-4 roky. Délku života samic určuje také počet snůšek, protože jsou pro samici velmi vyčerpávající.