KRMNÝ HMYZ A JEHO CHOV

 

Co se potravy našeho chameleonka týká máme dvě možnosti - buď budeme potravu kupovat /chovatel, zverimex nebo burza/ a nebo si potravu budeme chovat sami.

 

CHOV HMYZU

Chov hmyzu není nijak těžký a navíc budeme mít jistotu, že náš hmyz je dobře živený, má dostatek vitamínů a tudíž náš chameleon dostává jen to nejlepší. O finanční úspoře ani nemluvím - pokud tedy máme zvířat hodně.

Hmyz docela rychle roste a při svém vývoji do dospělosti se několikrát svléká. Čerstvě svlečený hmyz poznáme podle toho, že je mléčně bílý. Takový jedinec je křehký a nemanipulujeme s ním, protože bychom mu mohli poškodit tělo.

Každý druh hmyzu má své pro a proti, ale tím, že máme na výběr čím krmit si určitě najdeme to, co nám bude nejvíc vyhovovat. K chovu většinou postačí staré akvárium nebo plastový box. Hmyz není nijak náročný, stačí ho krmit, napájet a vytvořit mu vhodné podmínky k rozmnožování. Potravu podáváme ve větším množství, hmyz ve velmi žravý, ale to co nestihnou zkonzumovat pečlivě odstraňujeme, aby v ubikaci potrava nehnila nebo se v ní nezačli množit roztoči. K napájení se nejvíc hodí mistička s mokrým molitanem, z kterého se nám hmyz napije a neutopí se. Lze také použít ,,vodní gel nebo rosol,,. Jedna mistička rosolu vydrží hmyzu klidně i několik týdnů. Vodní gel se dá sehnat na e-shopu nebo na burzách např. od firmy Lucky reptile.

Při chovu nebo zkrmování hmyzu se bohužel jen zřídka ubráníme útěku nějakého jedince. Pokud se jedná o pár jedinců můžeme se snažit je buď chytit a nebo prostě počkat až pomřou. Pokud nám toho uteče víc a nebo hrozí rozmnožení v bytě /některé druhy švábů/ použijeme k odchytu různé druhy pastí, které se prodávají v drogeriích. Nikdy nepoužíváme v místnosti, ve které hmyz chováme žádné insekticidy do zásuvky /raid, biolit/. Tím bychom se zbavili nejen ,,útěkářů,, ale bohužel i celého našeho chovu. 

Nejčastěji se doma chovají cvrčci. Nám se ale nejvíc osvědčila sarančata, naši chameleoni je prostě milují. Dále doma ještě chováme šváby a pro ,,prťásky,, i octomilky. U jednotlivých druhů hmyzu máte stručný návod ,,jak na to,,.

Ne vždy se vše podaří na poprvé, takže se nesmíme nechat odradit možnými počátečními neúspěchy.

 

KUPOVANÝ HMYZ

Pokud si z nějakého důvodu nechceme nebo nemůžeme hmyz chovat doma budeme nuceni ho kupovat. Je samozřejmé, že čím větší množství hmyzu koupíme, tím nás vyjde levněji. Na druhou stranu pokud necháme hmyz doma v malých krabičkách, ve kterých jsme ho přinesli, je docela pravděpodobné, že nám moc dlouho nevydrží a poumírá. Jestliže tedy hmyz nezkrmíme do 2-3 dnů od přinesení domů a nechceme o něj přijít, musíme mu vytvořit vhodné podmínky k přežití.

K udržení hmyzu při životě nám postačí nějaká velká sklenice, plastový box, přepravka nebo malé akvárium. Přendáme hmyz z transportní krabičky, dáme mu něco na lezení /plata od vajec, větvičky/ nějaké krmení /piškot, vločky, seno/ a hlavně něco co obsahuje vodu /ovoce, zeleninu, list salátu, trávu/, aby se mohl napít - eventuelně můžeme dát do malé krabičky kousek molitanu namočeného ve vodě. Nesežranou potravu vybíráme, aby tam nekvasila a neplesnivěla. V těchto podmínkách nám hmyz vydrží tak 2-3 týdny.