CHOV SARANČAT

 

Jako krmný hmyz se chová nejčastěji saranče stěhovavé a saranče všežravé. Zkrmovat můžeme jedince všech velikostí. Sarančata se od sebe liší barvou /mladí i dospělí jedinci/. Stěhované je v mládí hnědo-černé a v dospělostí hnědé, všežravé je v mládí žluto-černé a v dospělosti po svleku růžovo-hnědé, později hnědé. Oba druhy v dospělosti létají. Samce a samici poznáme podle zadečku - samička ho má ,,placatější,, a má na něm vedle sebe 2 kladélka. Samec má zadeček ,,do špičky,,.

 

 

CHOV A ODCHOV SARANČAT

K chovu nám bude stačit nějaké starší akvárium, insektárium, terárium nebo plastový box s pletivovým víkem, aby se sarančata nezapařila. Dovnitř umístíme nějaké větvičky a plata od vajec, aby se měla sarančata kde schovat a kde svlékat. Substrát do ubikace dávat nemusíme, špatně by se nám čistila a navíc by nám samičky do něho mohly klást vajíčka. Do ubikace ještě umístíme kladiště - postačí plastová krabička s asi 10ti cm hodně vlhkého lignocelu. Oba druhy společně raději nechováme všežravá jsou agresivnější a mohla by nám při svlecích požrat ta stěhovavá.

Co se potravy týká sarančata jsou býložravci, předkládáme jim tedy hlavně trávu, čínské zelí, mrkev, seno, nepohrdnou ani šrotem, piškotami nebo obilnými klíčky. Pokud mají dostatek čerstvé potravy nemusíme si dělat starosti s vodou, nebo jim klidně můžeme udělat i pítko.

Aby se nám sarančata dobře množila potřebují teplo a světlo, proto jim musíme svítit. Na síle žárovky záleži podle velikosti chovné nádoby, většinou postačí 40-60W. Pokud svítíme a sarančata se stejně nemnoží je pravděpodobně žárovka slabá a vyměníme ji za silnější.

Oba druhy se při dobrých podmínkách velice dobře a rychle množí. Pro založení chovu nám postačí tak 20 párů dospělců. Samice snáší v pěnovém obalu velké množství vajec a to několikrát za život. Substrát v kladišti udržujeme vlhký a kontrolujeme kolik už je v něm snůšek. Když už jich je tam dost vyměníme krabičku a necháme líhnout. Kladiště obměňujeme nejpozději po dvou týdnech, protože to se zhruba začínají sarančátka líhnout. Krabičku s vajíčky uzavřeme víčkem a dáme líhnout. 

Pro líhnutí a odchov je lepší pořídit si ještě jeden menší box. V odchovně /a líhni/ udržujeme teplotu kolem 25°C a krmíme dostatkem zelené potravy. Pokud budeme chovat mladé i dospělé dohromady budeme mít daleko větší úhyny, než když budou odděleně. Mladé zhruba po 3-4 svleku už můžeme přemístit do ubikace k dospělákům. Pokud se nám sarančata nepodaří hned rozmnožit může být problém např. v nízké teplotě, nedostatku světla, vysoké vlhkosti /zapaření/, špatném kladišti /málo vlhký substrát/ nebo špatné stravě.