CHOV CVRČKŮ

 

Cvrčků je mnoho druhů, ale nejčastěji chované druhy jsou cvrček banánový nebo cvrček domácí. Je to nejběžnější krmný hmyz, na chov není náročný, ale oproti jinému hmyzu cvrčci ,,smrdí,,  jsou hluční /samci cvrkají/ a jsou i agresivní, mladé chameleonky mohou ošklivě pokousat. Také jsou velice rychlí a protáhnou se i malým otvorem. U dospělých cvrčků lze na první pohled rozeznat pohlaví, samičky mají dlouhá kladélka. Samci cvrkají.

 

CHOV A ODCHOV CVRČKŮ

Cvrčky můžeme chovat buď v plastových boxech nebo akváriích, nejlépe se síťovaným víkem, aby nemohli utéct a zároveň měli dostatek čerstvého vzduchu a nezapařovali se. Do boxu dáme plata od vajec nebo zmuchlaný papír, cvrčci se v tom schovávají a žijí. Na dno nemusíme dávat žádnou podestýlku, box by se nám špatně čistil.

Co se týká krmení cvrček zbaští skoro všechno a je dobré dávat jim pestrou stravu. Mají rádi piškoty, psí nebo kočičí granule, zeleninu, ovoce, salát, cokoliv od kuchyně /rýže, brambor, maso/, šrot, vločky atd. Také jim můžeme koupit speciálně namíchané směsi a přidávat do potravy vitamíny. Nesmíme zapomenout cvrčkům vytvořit nějaké pítko.

Pokud chceme cvrčky úspěšně rozmnožovat, vložíme do ubikace ještě kladiště. Postačí nám nějaká krabička do které dáme alespoň 5 cm vlhkého substrátu nebo lignocelu a udržujeme stále vlhké. Samičky sem budou klást vajíčka. Když vidíme, že je v krabičce již hodně snůšek /kladiště je hodně přehrabané a pokud je krabička plastová můžeme vajíčka vidět/ vyměníme krabičku za novou /cvrčci by mohli vajíčka vyhrabat a požrat/ a tu s vajíčky dáme do jiné nádoby, kde udržujeme vyšší teplotu asi 25°C. Substrát udržujeme stále vlhký a zhruba po dvou týdnech by se měli líhnout první cvrčci. Vylíhlá mláďata je lepší chovat odděleně od dospělců, aby se lépe dostali k potravě, vodě a navíc by nám je dospělci mohli požrat.