CHOV ŠVÁBŮ

 

Švábů je velmi mnoho druhů. Nejčastěji chovanými šváby na zkrm jsou šváb turkistánský - čokošváb nebo tartar Shelfordella Tartara a šváb argentinský Blaptica dubia. Ke zkrmování lze použít všechny velikosti. Na chov jsou poměrně nenároční, při dobrých podmínkách a dostatečně velké kolonii se dobře množí, ale rostou pomaleji než jiné druhy hmyzu. U tartarů se musíme mít na pozoru, pokud utečou ve větším množství mohou nám klidně zamořit byt.

 

CHOV ŠVÁBŮ

Švábi jsou převážně noční tvorové a navíc dokážou lézt po každém povrchu, tudíž je k jejich chovu nejvhodnější nějaký tmavý dobře uzavíratelný box, ve kterém uděláme ve víku větrací otvor zakrytý hustým pletivem nebo sítí. Podestýlka není nutná švábi by se nám špatně čistili. Do boxu umístíme hodně plat od vajec nebo zmuchlaný papír, protože si v nich dělají úkryty a poskytují ochranu mláďatům.

Švábi jsou všežraví, rádi si smlsnou na mrkvi, okurce, ovoci, salátu, suchém pečivu, šrotu, piškotách či různých ochucených gelech pro hmyz. Abychom zajistili možnost pití i mláďatům je vhodné umístit do boxu do mističky ,,vodní rosol,,. K úspěšnému rozmnožování švábů stačí pokojová teplota nebo můžeme postavit box na terárium, kde budou mít odspodu teplo.

Švábi vytvářejí velké kolonie ve kterých žijí. Nejsou kanibalové takže můžeme mít mladé i dospělé jedince pohromadě. Naopak čím větší kolonie, tím rychleji a lépe se i množí. U těchto druhů švábů /tartaři a dubie/ vytvářejí samice velká pouzdra - ootéky - s vajíčky, ze kterých se líhnou malí švábíci. Ootéky jsou pevné a chrání vajíčka proti poškození /foto/.