ROZMNOŽOVÁNÍ

 

Pokud máme samici, která již dosáhla pohlavní dospělosti /6-7 měsíců/ můžeme na ní začít pozorovat změny v chování i zbarvení, kterým vábí samce. Samice se začne barvit do zelena občas sem tam s lehce namodralými proužky a oranžovými tečkami a pokud bude mít samce v dohledu bude se před ním vystavovat. Pohlavně dospělý samec /7-8 měsíců/ nahodí své nejsytější a nejjasnější žluté a zelené barvy s tmavě zelenými tečkami a začne před samici pózovat - zploští tělo, aby byl co největší a samici se předvádí.

I když se rozhodneme samici nepřipouštět, nezabráníme tím snůšce. Většinou snese stejně, ale vejce budou neoplozená, což je pro ni větším rizikem /může snůšku zadržet/ než snášet vejce oplozená.

Také bychom měli nechat samici po snůšce odpočinout a nenechat pářit hned, aby nabrala sílu na další snůšku.

Pokud chováme chameleony odděleně musíme zkoušet dávat chameleony k sobě abychom vystihli tu správnou dobu. Když bude samice samce odhánět vyndáme ji a budeme to zkoušet opakovaně dokud k sobě samce nepřipustí. Zda dávat samce k samici nebo samici k samci je úplně jedno a nemá to na páření žádný vliv. Jestliže máme chameleony v páru nebo skupince tak si ten ,,správný čas,, pohlídají oni sami.

 

PÁŘENÍ

Před samotným pářením dochází k namlouvání. Samec se předvádí, nafukuje se a vystavuje na odiv své krásné barvy a láká samici, která ho většinou pouze nehnutě pozoruje. Pak se k ní přiblíží chytne si ji, přidrží ji u kořene ocasu a zasune jeden z hemipenisů do kloaky. Spojení trvá pár minut a může se několikrát opakovat. Pěhem páření nejsou samci nijak agresivní, samici nekoušou ani jí jinak neubližují. Pokud proběhlo páření úspěšně samice začne samce odstrkovat - bude otvírat na samce tlamku, syčet, vyjíždět po něm a může se snažit ho i kousnout.

 

GRAVIDITA

Dalším specifickým znakem gravidní samice je barva. Samice se zbarví do temně zelené se žlutými a tyrkysovými flíčky. Je to i upozornění pro samce, že již gravidní je. Čím blíže je tedy samec, tím je zbarvení výraznější. Když nemá samce v dohledu může gravidní zbarvení z větší části vymizet. Pokud má ale samce na dohled i po snůšce, může si gravidní zbarvení ponechat klidně ještě měsíc, aby samce odradila.

Pokud tedy máme jistotu, že je naše samička gravidní musíme jí poskytnout zvýšenou péči, aby gravidita, snůška i období po snůšce proběhlo bez komplikací a zdravotních problémů.

potrava a pití - gravidní samičky nijak neomezujeme, poskytujeme kvalitní potravu obalovanou ve vitamínech a vápníku a dostatek vody, samičky se z počátku krmí hodně a i více pijí, postupem času omezují a pár dní před snůškou nepřijímají potravu vůbec /jsou plné vajíček a potrava se do nich nevejde/, v tomto období můžeme samičce usnadnit lov, protože je trošku neohrabaná - můžeme místo vypuštění hmyzu krmit z krmítka a abychom zajistili i dostatek vody můžeme terárium vícekrát rosit nebo nabízet vodu z kapátka

vitamíny a minerály - jsou v období gravidity a po snůšce velmi důležité, hlavně vápník který samička potřebuje pro tvorbu vajíček, takže jím potravu klidně můžeme obalovat ob den, kvalitní UVB zdroj je samozřejmostí

Gravidita trvá přibližně 20 - 45 dní. Ke konci gravidity se už samička moc nehýbe, většinou jen posedá na větvičce a můžeme vidět vajíčka, která se jí rýsují na bocích.

 

KLADIŠTĚ A SNŮŠKA

Když už se blíží čas snůšky /cca 3-5 dní před snůškou/ samička sleze na zem a hledá vhodné místo na kladení. Vyhrabe několik zkušebních nor a pak si vybere pro ni to nejvhodnější místo. Pokud vidíme, že samička začala hrabat připravíme jí kladiště. Příprava kladiště je velmi důležitá, protože pokud samička nenajde vhodné místo může snůšku zadržet a i uhynout. Kladiště můžeme udělat:

v teráriu - např. do rohu terária navršíme cca 25cm vrstvu provlhčeného substrátu /můžeme použít ten samý substrát co máme v teráriu/, který trochu udusáme, aby samičce nespadl na hlavu

ve kbelíku - postup je stejný jako v teráriu, akorát hrabající samičku přendáme do kbelíku, přikryjeme tmavou prodyšnou látkou a necháme jí naklást

Když už má samička vybrané místo vyhrabe si noru a naklade vejce. Je to pro ni velmi náročné a trvá to dlouho /může v noře zůstat i přes noc nebo do druhého dne/. Po nakladení noru zahrabe, pečlivě udusá a opět si vyleze na větev. To už ji můžeme vyndat, očistit, dát napít a vajíčka opatrně vyhrabat a přendat do inkubátoru. Důležité je po vyndání vajíček nahrnout substrát zpět tak, jak ho měla samička /po vrácení do terária by ho šla upravovat a zbytečně by se vysilovala/.

Při kladení je nutné nechat samici v klidu, nijak jí nepomáhat ani do ničeho během kladení nezasahovat !!!

 

VAJÍČKA

Vajíčka jsou oválná, pevná a krásně bílá. Měla by jít od sebe lehce oddělit a neměla by se lepit. Neoplodněná vajíčka mohou být šišatá, měkká, žlutá a slepená, ale také můžou zpočátku vypadat jako vajíčka oplodněná. Že oplodněná nejsou se může projevit až později /klidně i po dvou měsících/. Pokud vajíčka oplodněná nejsou tak se časem propadnou a zplesniví. Protože v jedné snůšce mohou být vajíčka oboje je potřeba je kontrolovat a odstraňovat ta špatná jinak by nám mohla zplesnivět celá snůška.

Oplodněnost nemá na počet vajíček žádný vliv. I neoplodněná samice může naklást početnou snůšku. Počet vajíček by se pohybuje mezi 40 - 70 kusy, hodně záleží na stáří a kondici samice. Pokud je ale ve snůšce méně než 30 vajec a není to snůška první bylo by lepší zajít pro jistotu k veterináři jestli samička snůšku nezadržela.