PŘÍPRAVA A CHOV

 

NEŽ SI CHAMELEONA POŘÍDÍME

Než se rozhodneme pro pořízení chameleona měli bychom si zodpovědně odpovědět na otázku zda jsme schopni a ochotni mu poskytnout potřebnou péči a zajistit mu spokojený život, který trvá 3-6 let v závislosti na tom jestli si pořídíme samce či samici.

Ještě bych chtěla upozornit na to, že chameleon je zvíře, které není moc kontaktní a nedá se ochočit v pravém slova smyslu tudíž to není domácí mazlíček v horším případě hračka pro děti. Pokud tedy hledáte zvířátko, se kterým se budete mazlit nebo s ním zabavíte dítě měli byste se rozhodně poohlédnout po něčem jiném /pro zabavení dětí jsou třeba ideální plyšáci/. Většina chameleonů se při dostatečné trpělivosti nechá navyknout na manipulaci a kontakt s člověkem, ale pro spokojený život ho určitě nevyžadují, klidně se bez něj obejdou a rozhodně tím nestrádají. Někteří jedinci si bez problémů navyknou na pobyt mimo terárium, prolezení se po zácloně, vysokých rostlinách, v létě se rádi vyhřejí na slunci atd. někteří zase na sebe nebudou chtít nechat sahat po celý život. Rozhodně neplatí, že si chameleon zvykne pokud ho budeme neustále vyndavat z terária. Jediné čeho tím docílíme je to, že bude chameleon v neustálém stresu a jen nás zahlédne tak se bude snažit někam ukrýt a samozřejmě dlouhodobé stresování může mít i zdravotní následky.

Pokud je náš zájem opravdu skutečný a ne jen chvilkové okouzlení zajímavým zvířetem, je důležité si vše před pořízením chameleona připravit. Pořidíme si terárium, které zprovozníme a upravíme pro potřeby chameleona - nainstalujeme osvětlení, naaranžujeme větve, rostliny popřípadě další dekorace a zkontrolujeme teplotu a vlhkost. Pokud je vše vpořádku můžeme vyrazit pro chameleonka. Je důležité, aby vše bylo připraveno před tím než si chameleonka přineseme domů, protože samotný transport do nového prostředí je pro něho stresující a pokud bychom ho ještě doma několikrát přesouvali do vylepšovaného nebo nového terária akorát bychom tím prodloužili dobu aklimatizace a stresové období. Když už si domů chameleonka doneseme dopřejeme mu minimálně dva až tři týdny na rozkoukání. Do terária chodíme jen kvůli krmení, čištění a rosení. Po uplynutí této doby se pomalu můžeme začít snažit navazovat s naším chameleonkem nějaký kontakt.

 

CHOV

Chameleony můžeme chovat v teráriu skleněném, z osb desek nebo síťovém a to buď samostatně nebo v páru nebo v chovné skupině. Vždy ale chováme pouze jeden druh, nikdy nekombinujeme s jinými druhy chameleonů a ani jiných plazů !!!

Chov samostatně je nejvíc doporučován je nejčastější a nejjednodušší.  

Pokud se rozhodneme chovat v páru měli bychom mít terárium uzpůsobené tak, aby zvířata měla pro sebe dostatek prostoru, větví, rostlin a úkrytů, aby o ně mezi nimi nevznikaly rozepře a každý jedinec měl možnost svého soukromí. 

Pokud budeme chtít chovat skupinku platí to samé co pro chov v páru a zvířata by měla být přibližně stejné velikosti. Pokud i tak uvidíme známky agrese a šikany vůči nějakému jedinci ze skupiny je nutné ho oddělit a chovat samostatně. Ve skupince můžeme chovat vždy pouze jednoho samce. Jediná doba, kdy můžeme někoho z bezproblémové skupinky oddělit je před snůškou. Samička potřebuje svůj klid a ostatní členové skupiny by jí mohli stresovat, což by mohlo zapříčinit třeba i zadržení snůšky. Oddělení samičky před snůškou, ale není podmínkou je to individuální /naše samičky bez újmy zvládají snůšky i za přítomnosti ostatních spolubydlících/.

Někdo také preferuje volný chov v bytě, ale myslím, že to není to pravé. Chameleon může nepozorovaně někam zmizet a pak ho objevíte někde, kde byste to vůbec nečekali, takže hrozí i možnost úrazu a pokud třeba máte doma ještě jiná zvířata /kočky, psy/ chameleon si na ně sice časem zvykne, ale mohlo by dojít k nehodě, zranění nebo usmrcení chameleona. O problémech s dodržením teplot, vlhkosti, průvanu a dalších úskalích volného chovu se ani rozepisovat nebudu.