TERÁRIUM

 

VELIKOST TERÁRIA

Chameleon je stromové zvíře, takže budeme pořizovat terárium, které je dostatečně vysoké. Pro jednoho dospělého chameleona jsou ideální rozměry 80 x 50 x 50 /v-š-d/ pro samici a 100 x 50 x 60 /v-š-d/ pro samce. Samozřejmě pokud budete mít možnost udělat terárium prostornější chameleon to jedině uvítá. Pro mládě buď pořídíme terárium menší nebo ve velkém uzpůsobíme krmení tak, aby pro mládě nebyl problém potravu najít a ulovit /krmíme na jednom místě z vysoké misky, aby z ní hmyz neutekl/. Pokud budeme chovat víc chameleonů společně tak terárium velikostně přizpůsobíme počtu jedinců např. pro pár 110 x 60 x 90 /v-š-d/ atd.

Také je potřeba si dopředu rozmyslet kam terárium postavit nesmí být v průvanu a je vhodné ho umístit někam na podstavec nebo nějakou komodu, aby si chameleon připadal, že je ve větší výšce a měl dobrý rozhled a pocit bezpečí.

Dalším opravdu důležitým bodem je správné větrání, aby se terárium ,,nepotilo,, a byla v něm správná cirkulace vzduchu. Větrání by mělo být zepředu nebo z boku a z velké části i z vrchu, aby se v teráriu nedržel zatuchlý vzduch, který by mohl způsobit zdravotní problémy a zároveň nebyl v teráriu průvan.

Jestli zvolíme terárium skleněné nebo z osb je už čistě na našem vkusu či možnostech.

 

VYBAVENÍ TERÁRIA

Nejdůležitějším vybavením terária je osvětlení. Největší pozornost bychom měli věnovat UVB zdroji, který imituje záření slunce a pro chameleona je nezbytný při tvorbě vitamínu D, který je zase nezbytný pro vstřebávání vápníku. Kromě UVB zdroje by měla být v teráriu i UVA žárovka /tepelná/ pro vyhřátí terária na potřebnou teplotu. Pokud máte velké terárium s více zvířaty můžete dát tepelné žárovky klidně dvě a zajistit tím chameleonům dostatek výhřevných míst.

Na spodek terária rozmístíme substrát, můžeme použít už namíchaný terarijní substrát, nebo mix písku a rašeliny v poměru 1:1, popřípadě samotný písek. V případě ,,nouze,, lze použít i lignocel /kokosové vlákno/ namíchaný s pískem v poměru 1:2. O samotném lignocelu se často diskutuje zda je vhodný či ne, protože by ho chameleon mohl pozřít a mít pak zdravotní problémy tudíž bych ho asi nevolila. Jiné typy podestýlek jsou naprosto nevhodné.

Po substrátu přijde na řadu rozmístění větví, rostlin a dekorací. Větve by měly být tak akorát silné, aby je chameleon mohl dobře uchopit, mělo by jich být dostatek, aby se mohl pohybovat po celém teráriu a měly by být upevněné tak, aby nespadly a chameleon se nezranil. Také musíme větve umístit tak, aby nebyly příliš blízko pod světelnými zdroji, aby se chameleon nemohl popálit. Nejvhodnější jsou větve ze smuteční vrby, vinné révy nebo z ovocných stromů.

Terárium doplníme i rostlinami. Živé rostliny - jsou vhodné všechny nejedovaté rostliny jako je např. fikus, potos, bromélie, ibišek, voděnka, pepřenec, palmičky a různé druhy popínavách rostlin. Také můžeme dát rostliny umělé, kterých je už k sehnání hodně druhů a vypadají i celkem pěkně. Opět je důležitě, aby bylo rostlin dostatek, aby se chameleon měl kam schovat a cítil se dobře.

Součástí terária by měla být samozřejmě i miska s vodou. Nesmí být ale moc hluboká, aby se chameleon neutopil.

Nakonec do terária umístíme teploměr a vlhkoměr abychom měli kdykoliv během dne přehled jaké jsou v teráriu podmínky. Také je dobré pořídit si spínací hodiny - nastavíme čas, kdy se nám světla zapnou a vypnou což se nám osvědčí třeba při dovolené a je to dobré i pro chameleona /režim dne a noci/.